بازی جنگا

 تاریخچه :

بازی جنگا (jenga) توسط Leslie Scott یکی از بانیان شرکت Oxford Games ابداع شده است. Leslie Scott در آفریقا و در دارالسلام تانزانیا متولد شد. او بزرگ شده کنیا است و در همان جا تحصیلات خود را اغاز کرد و در سیرالئون و اکسفورد به تحصیلات خود ادامه داد. او متأهل و دارای دو فرزند است. طرح اصلی بازی جنگا را Scott بر اساس نوعی بازی که خانواده اش در اوایل دهه ۱۹۷۰ انجام می داده اند گرفته است که در آن از قطعات چوبی که از کشور غنا خریداری کرده بودند استفاده می شد Scott تولید این بازی را تحت نام تجاری Jenga (جنگا به زبان سواحیلی به معنی سازه است ) و در نمایشگاه اسباب بازی لندن در ژانویه ۱۹۸۳ آغاز کرد و آنرا از طریق کمپانی خودش، Leslie Scott Associates در معرض فروش گذاشت و تا کنون و بر اساس گفته Scott بیش از ۵۰ میلیون بازی جنگا، برابر با بیش از ۲/۷ بیلیون قطعه جنگا در سرتاسر دنیا به فروش رسیده است.

یک ست کامل بازی جنگا از ۵۴ بلوک چوبی هم شکل و هم اندازه تشکیل شده که طول هر یک از بلوک ها سه برابر عرض آن، و پنج برابر ضخامت آن است. این اتحاد در شکل و اندازه این امکان را فراهم می سازد تا با بکارگیری قدرت تجسم و خلاقیت احجام و اشکال دو بعدی و سه بعدی مختلفی را با خصوصیت های متفاوتی خلق کرد و قدرت تمرکز و خلاقیت را بوسیله آن به رقابت گذاشت چرا که اساس و پایه ساخت احجامی نظیر آنچه را که در تصاویر زیر می بینید تمرکز، دقت و خلاقیت است که در اشکال تعادلی و زیبایی تجلی می یابد.

بازی جنگا سن و سال نمی شناسد، با تمامی گروههای سنی به راحتی ارتباط برقرار می کند، در بازی جنگا هرکس به فراخور میزان توانایی، استعداد، خلاقیت، تمرکز و حتی سرعت عمل خود می تواند به یک بازیکن حرفه ای تبدیل شود. جنگا تقویت کننده تمرکز و دقت است و جالب اینکه به شما کمک می کند تا این دقت و تمرکز را با سرعت عمل در هم بیامیزید و بکار بندید. جنگا علاوه بر اینکه برای هر رده سنی می تواند جذابیت خود را داشته باشد، در یک زمان واحد نیز می تواند نقطه ارتباط بین چند نسل متفاوت بوده و لحظات فرح بخشی را از یک بازی گروهی هیجان انگیز برای آنان به ارمغان آورد.

جنگا را به صورت فردی یا گروهی می توان انجام داد. یکی از مهیج ترین بازی های گروهی که تا به حال دیده اید، آنجا که یک نفر مهارت و توانایی دقت عمل و تمرکز خود را با فردی دیگر که سرعت عمل بالایی دارد به رقابتمی گذارد و برنده مسابقه کسی است که از استعداد و توانایی خود بهتر استفاده نماید .


jenga 1
تنوع بازی :

تهیه ی اسباب بازیهای مختلف برای کودک نقش مهمی در رشد فکری و پرورش قدرت خلاقیت او دارد.کودکان مخصوصا در سه سال اول زندگی به سرعت علاقه ی خود را به یک نوع اسباب بازی از دست می دهند. آنها در این سنین به اسباب بازی های متنوع و زیادی نیاز دارند. البته در این سنین هر نوع وسیله ای می تواند برای کودک اسباب بازی باشد.

توجه کنید که گاهی یک اسباب بازی ساده که شباهت به چیز خاصی ندارد قوه ی خلاقیت کودک را بیشتر تحریک می کند.به طور مثال اگر یک تکه چوب در اختیار کودک باشد.کودک آن را به جای، عصا، شمشیر، تفنگ، اسب و... به کار می برد. در حالی که وقتی از یک شمشیر لاستیکی استفاده می کنید این قابلیت ها را ندارد.

این اسباب بازی ها می توانند به کودک اجازه دهند تا قدرت خلاقیت خود را پرورش دهد و روی آنها آزمایش نماید.


jenga 2
بالا بردن دقت و تمرکز، یکی از نشانه های بالا بودن هوش است. کسی که بتواند با دقت و تمرکز زیاد کاری را انجام دهد یا به مسأله ای فکر کند،حل کردن آن برایش بسیار آسان تر است.

بازی های زیادی مانند جنگا وجود دارند که بوسیله ی آن می توان دقت، تمرکز و توجه را افزایش داد. انجام دادن این بازی ها در هر سنی مفید است.انجام آنها در سن کودکی باعث پیشرفت فوق العاده ی خلاقیت، دقت و تمرکز می شود و در سنین بالاتر علاوه بر اینکه یک تفریح و سرگرمی به حساب می آید می تواند اثرات غیر قابل انکاری در تداوم و تقویت مهارت ها و توانایی های از دست رفته داشته باشد.

جنگا بسیاری از این خصوصیات را با خود به همراه دارد. یک بازی فوق العاده که با هر سنی به راحتی رابطه برقرار می کند. هر کس به میزان استعداد، توانایی و خلاقیتی که دارد می تواند ساعت ها را با این تکه چوب های کوچک سپری نماید و از همنشینی با آنها لذت ببرد بی اینکه از دستور العمل خاصی برای بازی با آنها پیروی نماید و این بزرگترین وجه تمایز جنگا با دیگر اسباب بازی ها است.

به خرج دادن اندکی ذوق و سلیقه، بکارگیری کمی تمرکز در زمان هایی که نیاز به فکر کردن و تنها بودن دارید، جلوه های زیبایی از یک معماری بدیع را به نمایش می گذارد.

 

jenga 3
بازی برج جنگا:

در این بازی با استفاده از تمام ۵۴ قطعه چوبی ( سایز قطعات استاندارد: 15*25*75 میلی متر ، بزرگ: 30*50*150 میلی متر) که در اختیار دارید یک برج ۱۸ طبقه بسازید به نحوی که هر طبقه از سه بلوک چوبی تشکیل شده باشد. با این شرط که هر طبقه بر ردیف قبلی و بعدی خود عمود باشد. یعنی اگر یکی از ردیف ها شمال به جنوب چیده شده باشد ردیف بعد شرق به غرب روی آن قرار گیرد. زمانی که ساخت برج پایان یافت سازنده برج شروع کننده بازی خواهد بود و حرکت خود را با برداشتن یکی از بلوک های چوبی از هر یک از ردیف ها و قرار دادن آن بر بالاترین ردیف انجام خواهد داد و پس از آن نوبت به نفر بعدی می رسد تا همین کار را تکرار نماید. باید توجه داشت که بلوک های چوبی که بر روی برج گذارده می شوند بصورت ردیف های سه تایی چیده می شوند گرچه این موضوع به شرط و شروط های اول بازی بستگی دارد. برداشتن چوب ها تا زمان فرو ریختن برج ادامه خواهد داشت و کسی که با برداشتن نابجای یکی از بلوک های چوبی باعث فرو ریختن برج شود بازنده بازی خواهد بود. نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود اینکه برداشتن بلوک های چوبی در طول بازی تنها باید با یک دست انجام شود و دیگر قوانین احتمالی نیز به توافق طرفین قبل از بازی بستگی دارد.

بسته به حساسیت بازی می توان قوانین بازی را میان بازیکنان تعریف کرد. در مسابقات حساس، مخصوصا در مرحله های پایانی، قوانین را به نحوی تنظیم می کنند تا بر حساسیت مسابقه افزوده شود. برای مثال، آزادی عمل برای امتحان کردن قطعات مختلف محدود می شود. علاوه براین، استفاده از دو دست برای بیرون کشیدن بلوک چوبی ممنوع می شود .

 jenga 4

 

خواندن 13807 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: بازی تانگو ( تنگرام ) »

ثبت نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.